Aktualności 2024
Regeneracja otworów w maszynach budowlanych.
Roztoczenie wybitych otworów ma za zadanie usunięcie niepotrzebnych luzów na łączeniach. Po wybiciu sworznia i usunięciu starych tulei ukazuje się nam otwór wydrążony w konstrukcji regenerowanego urządzenia. O ile okaże się, że po dokładnym zmierzeniu jest nierówny, uszkodzony lub wybity musimy przystąpić do jego regeneracji. Wytaczarki mobilne dają nam niepowtarzalną możliwość regenerować tego typu elementy w dowolnym miejscu ( np. u klienta na placu).
Aby przystąpić do pracy należy usunąć wszystkie sworznie oraz tuleje. Następnie zdemontować niezależne elementy. Po przygotowaniu miejsca pracy operator wytaczarki ustawia i centruje urządzenie po czym przytwierdza do np. ramy w prostej linii otworów. Po przyspawaniu do ramy elementów mocujących narzędzie, możemy przystąpić do roztaczania otworów. Po uzyskaniu poprawnego kształtu otworu musimy go zwymiarować i zapisać wymiary dla tokarza, aby mógł wykonać pod ten wymiar tuleje. Tuleje w zależności od potrzeby mogą być zwykłe, hartowane lub z brązu, mosiądzu itp. Wykonana tuleja posiada system smarowania. W niektórych przypadkach istnieje potrzeba zrobienia podtoczenia na uszczelnienia itp.
Po zregenerowaniu wszystkich otworów w maszynie i zamontowaniu nowych tulei i przygotowaniu wyprodukowanych sworzni, przystępujemy do montażu elementów konstrukcyjnych.
Usunięcie luzów w maszynach bądź urządzeniach zarówno stacjonarnych jak i mobilnych ma znaczący wpływ na żywotność zarówno maszyny, tulei i sworzni, jak i na wszystkie podzespoły i elementy z nimi współpracujących.